İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ’NDE REVİZYONA GİDİLİYOR!

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesinin açılış tarihi son olarak 2023 yılına kadar ertelendi. Revizyona gidilen projede detayların 1 ay içerisinde belli olması bekleniyor.

Açılış tarihi 2020 yılına ertelenen ancak Ziraat Bankası ve Merkez Bankası binalarının inşaatında bulunan gecikme nedeniyle kapılarını 2023’te açması beklenen İstanbul Finans Merkezi projesinde revizyona gidildi.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, önceki gün gerçekleşen İstanbul Finans Merkezi Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çalışmaların devam etmesi için yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını kaydetti.

Projenin inşaat süreciyle ilgili olarak bu ay tamamlanmadan tüm paydaşlarla koordineli şekilde bir eylem planı hazırlanacağını ifade eden Albayrak, “Projenin revizesi de dahil, zamanlaması, bitiş tarihi, hangi kurumların gireceği, hangi kurumlarla birlikte yapı oluşması ile ilgili yol haritasını güncelleyerek, İstanbul Finans Merkezi Projesi’ni 2023 yılından önce hayata geçirmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

ULAŞIM GÜÇLENDİRİLECEK
Fiziki altyapı ile ulaşım ağının kurulmasına yönelik faaliyetler için İstanbul Finans Merkezi ile Sabiha Gökçen Havalimanı, metro, Marmaray ve diğer raylı sistemlerin bağlantılarının kurulması için gerekli projelerin hazır olduğunu kaydeden Berat Albayrak, “Finans Merkezi konseptini, yeni bir bakış açısıyla yüz adım daha ileri taşımak için hepimize büyük iş düşüyor. Bu projenin lafta değil, icraatta hayata geçmesi için sonuna kadar her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantılarında, İFM’nin arzu edilen kapasite ve etkinlikte hayata geçirilmesi için atılması gereken adımları hayata geçireceklerini ifade eden Albayrak, “Bir Finans Merkezi, iki tuğla örmek, üç bina dikmek değil. Bina dikerek Finans Merkezi olunmaz. Bunu tam anlamıyla tüm ayakları ile destekleyecek bir ekosistemi oluşturmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Üç milyon metrekare inşaat alan üzerinde hayata geçirilecek ve 2008 yılında duyurulan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi 2016 yılında hizmet vermeye başlayacaktı. Kamu binaları gecikince açılış önce 2018’e, ardından 2020 yılına sarktı.